بداهه‌نوازی: هنر اندیشیدن و اجرای موسیقی به طور همزمان.


درباره ما

احمد بیان ، Ahmad Bayan
(ایران ، نیشابور،7 شهریور1342) احمد بيان در سال 1342 هجري شمسي در شهرستان نيشابور متولد شد . پدرش شادروان هوشنگ بيان و پدر بزرگش دكترعلي محمد بيان اصلاً شاهرودي بودند و طي سفري به نيشابور ، با توجه به نياز مبرم مردم به داروساز و پزشك ، در اين ديار ماندگار شدند. جد پدري اش آقاي ملاحسين بيان از دانشمندان و عرفاي عصر خود بوده است كه آثاري از ايشان به جای مانده و آقاي دكتر شفيعي كدكني از جمله علاقمندان به جمع آوري ديوان و تحقيق در بيوگرافي ايشان مي باشند. جد مادري اش آقاي استاد محمد ابراهيم معمار باشي از معماران برجسته نيشابور است كه آثار به جا مانده از ايشان مانند: سر در دبيرستان خيام ، دو ستون ابتداي جاده قديم خيام، بناي باغ آقاي امين اسلامي و سقف هاي زير زمين هيئت محمدي ،‌ به عنوان ميراث فرهنگي از اهميت خاصي برخوردار مي باشد.
در پانزده سالگي براي ادامه تحصيلات ، نزد برادرش به امريكا رفت و همزمان با پيروزي انقلاب اسلامي به وطن بازگشت.
دوره عالي آهنگسازي و موسيقي را در تهران گذراند و همزمان فعاليت و همكاري خود را به عنوان آهنگساز و نوازنده با سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران آغاز كرد برادرش دكتر رضا بيان اولين كسي بوده است كه براي نخستين بار احمد را در پنج سالگي با موسیقی آشنا کرد و تقاضا و شوق نواختن با ساز ملودیکا را در وی بیدار ساخت . رضا بیان به عنوان منتقد و موسيقي شناس و همسرش پروفسور عيوضي ، اولين استاد پيانو و مهمترين راهنما ،‌ حامي و مشوق وی در نواختن پيانو و تحصيل موسيقي بوده اند.
دوره هاي نوازندگی گيتار را نزد هنرمند ارجمند جناب ناصر رسا گذراند و همواره از مصاحبت ايشان مستفيذ می شد.
تحصيلات عالي خود را در زمينه دروس هارموني ، كنترپوان ، فرم و آناليز، اركستراسيون و تلفيق شعر با موسيقي ، نزد استاد مسلم جناب دكتر مصطفي كمال پورتراب سپري كرد.
يك دوره كوتاه دانش هارموني و كنترپوان آزاد را نزد استاد حاذق جناب گوگردچي مرور كرد كه رهنمودهاي ايشان در بينش آهنگسازي وی بسيار موثر بوده است.
استاد پرويز منصوري راهنما و رهگشاي تحقيقاتش در زمينه آناليز و بررسي منطق و فلسفه آهنگسازان و بطور كلي آهنگسازي بوده است.
امكان تجربه دانش آهنگسازي و اركستراسيون ، آشنايي با صدابرداري و ناظر ضبط بودن و فرصت مطالعه و تحقيق در فلسفه و فلاسفه غرب و شرق را مديون الطاف جناب دكتر حسن رياحي مي باشد.
منطق و فلسفه و منطق صدرالمتعلمين( ملاصدرا) را در محضر جناب استاد محمد نقیب خواند و اصول پژوهش ، منطق و درك فلسفه و فلسفه هنر را از ایشان آموخت.
اكنون در زادگاهش نيشابور به انجام فعاليتهاي هنري، موسيقايي اشتغال دارد.آدرس و شماره تماس

شماره تماس : 42626446-051
آی دی تلگرام : bayanmusic@
آدرس : خراسان رضوی - نیشابور - بلوار جانبازان ، نبش پارک دانشجو

تماس با ما

*

*
*